Patroni Szkoły

                                   Klemens Gucwa (1909 – 1941)

 

gucwa

 

Klemens Konstanty Gucwa – (pseudonim „Góral”) urodzony w 1909r. w Janowicach k. Zakliczyna. Młodość spędził w Nowym Sączu mieszkając wraz z siostrą i jej mężem Antonim Zenglem przy ul. Zygmuntowskiej 37. Uczestnik wojny obronnej we wrześniu 1939r. w czasie której został ranny w obydwie nogi. W 1940r. nawiązał kontakt z Polskim Podziemiem. Został skierowany w rodzinne strony w celu zorganizowania siatki przerzutowo-łącznościowej na Sądecczyźnie w kierunku Węgier. Sam uruchomił i obsługiwał trasę przerzutową wiodącą z Nowego Sącza do Krynicy dalej przez Muszynkę-Presov-Koszyce do Budapesztu. W 1940r. wraz z kolegami Rudolfem Lencem i Franciszkiem Krzyżakiem udał się do Budapesztu. Podczas tej misji w okolicach koszyckiego lasu napotkali patrol słowackiej straży granicznej. Osłaniając ucieczkę kolegów został ranny. Z powodu upływu krwi i zakażenia zmarł. Został pochowany na koszyckim cmentarzu pod konspiracyjnym nazwiskiem Adam Oprychał. Pośmiertnie odznaczony orderem Virtuti Millitari.

 

gucwatablica

Jan Freisler (1914 – 1964)

freisler

Jan Freisler – (pseudonim „Ksawery”, „Sądecki”, „Feliks”, „Drapała”) czołowy kurier i partyzant Armii Krajowej. Kursował gównie na trasie Kraków-Budapeszt. Aresztowany w 1941r. na Węgrzech uratował się udaną ucieczką. W 1944r. rozpoczął drugi etap działalności jako organizator i współkomendant oddziału partyzanckiego „Świerk”, a następnie dowódca w oddziale leśnym „Tatara”. Po wojnie prześladowany przez Urząd Bezpieczeństwa, skazany na karę śmierci złagodzoną na 15 lat więzienia. Zwolniony w 1956r. Zamieszkał w Warszawie.

freislertablica

                               Roman Stramka (1916 – 1965)

 

stramka

 

Roman Stramka (pseudonim „Roman”, „Bardiowski”) urodził się w 1916r. w Ptaszkowej. Dom rodziny Stramków znajduje się przy ulicy Gorzkowskiej 28. Sport był jego życiową pasją. Był lekkoatletą, kajakarzem, piłkarzem. Jednak szczególnie umiłował narciarstwo. W październiku 1939r. został zaangażowany przez Leopolda Kwiatkowskiego do organizacji siatki przerzutowej na Węgry. Wraz z Franciszkiem Krzyżakiem „Frantol” zorganizował trasę przerzutów wiodącą z Nowego Sącza przez Piwniczną na Węgry.

W trakcie pełnienia służby 69 razy przebył trasę Nowy Sącz-Budapeszt.

Po zakończeniu wojny był poszukiwany przez Urząd Bezpieczeństwa za swoją działalność konspiracyjną w ZWZ i AK a następnie aresztowany. Dzięki pomocy ówczesnego wicepremiera Stanisława Mikołajczyka (w czasie okupacji Stramka przeprowadził jego syna na Węgry) wydostał się z aresztu. 01.09.1965r. w wieku 49 lat zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku motocyklowym.

 

stramkabaner

 

Leopold Kwiatkowski (1906 – 1968)

 

kwiatkowski

 

Leopold Kwiatkowski – (pseudonim „Tomek”, „Cis”), żołnierz Armii Krajowej, instruktor szybowcowy. Dokonał ponad stu przejść granicznych. Najbliższa współpracownica „Tomka” to jego żona Jadwiga, która była łącznikiem między Krakowem a Warszawą. Swój ostatni „rejs” Kwiatkowski odbył w 1945r. Jego zasługi dla ojczyzny zostały nagrodzone Krzyżem Virtuti Militari, Złotym Krzyżem Zasługi itd.

 

kwiatkowskitablica

 

Zbigniew Ryś (1914 – 1990)

 

rys

Zbigniew Ryś (pseudonim „Zbyszek”) był absolwentem II Gimnazjum w Nowym Sączu. W 1936r. został przyjęty do służby w Straży Granicznej. Jeden z organizatorów Armii Krajowej na Sądecczyźnie. Przez cały okres okupacji wykonał 108 rajdów w obydwie strony. W czasie wojny dom Rysiów mieszczący się przy ul. Matejki 2 był miejscem, gdzie mnóstwo uchodźców czekało na przerzut za granicę. W lipcu 1940r. brał udział w organizacji ucieczki z nowosądeckiego szpitala emisariusza rządowego Jana Karskiego. Od 1944r. do końca wojny kierownik łączności na kraj w Bazie łączności „Romek” w Budapeszcie. W październiku 1945r. aresztowany przez UB w Krakowie spędził osiem miesięcy w X Pawilonie więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

ryswspomnienia

Franciszek Krzyżak (1915 – 1986)

krzyzak

Franciszek Krzyżak – (pseudonim „Karol”) po koleżeńsku „Frantol”. Zorganizował sądecką drogę przerzutu Żydów – żydowski wariant kurierskiej trasy przez Kosarzyska do Jarabiny.

 

Rudolf Lenc (1919-2005)

 lenc

Rudolf Lenc (pseudonim „Rudek”)maturę zdał w Szkole Handlowej w naszym mieście. Potem pełnił okupacyjną służbę na granicznym froncie ruchu oporu. Pracował z Romanem Stramką w zespole przerzutowym Gucwy. Po ujęciu przez gestapo nie wydał przyjaciela. Zwolniony w celu zwabienia Stramki, uciekł z Romanem za granicę – do Budapesztu. Stamtąd dostarczał pocztę do Nowego Sącza, Krakowa i czasem do Warszawy. Aresztowany w 1944r. Został wysłany do obozu koncentracyjnego w Gusen. Doczekał wyzwolenia obozu i wrócił do Nowego Sącza.

Reklamy